Łamacz lodowy! W sam raz na zajęcia na początek roku!

Kochani nauczyciele,

Nowy rok szkolny/akademicki coraz bliżej, pora na gotowe zajęcia / pomysł na łamacz lodowy – ICE BREAKER.  Zajęcia jak zwykle pod kątem anglistów ale mogłyby być spokojnie przeprowadzone na zajęciach innego języka również. 🙂 Pomysł zaczerpnięty od mamusi <3

Komu polecam te zajęcia?

Licealistom lub osobom dorosłym od poziomu minimum A2 (Pre-Intermediate). Zazwyczaj przeprowadzam je jako drugie lub trzecie w semestrze z nową grupą.

Chodzi przede wszystkim o to, by poznać oczekiwania grupy względem nauczyciela

A zajęcia oparte są o znajomość przymiotników związanych z charakterem.

Procedura:

1) Słuchacze w parach robią burze mózgów i przypominają sobie przymiotniki związane z charakterem

Jeśli masz dużą grupę możesz podzielić pary na wymyślanie przymiotników pozytywnych i negatywnych i potem zebrać wszystko do przysłowiowej “kupy” na tablicy lub poprosić reprezentantów grupy o zapisanie ich na tablicy.

2) Pokaż wszystkim obrazki czterech znanych osób.

Zazwyczaj pokazuję: Jasia Fasolę, Sherlocka Holmesa, Hamleta i Fidela Castro.

Wszyscy moi dorośli znają te postacie, natomiast jeśli uważacie, że grupa młodzieży może nie znać Fidela czy Hamleta, zawsze możemy zmienić postaci np. na Voldemorta albo Dartha Vadera. Ogólnie zależy nam na postaciach, które mają mniej więcej takie cechy charakteru:

table

(Tłumaczenie dla nie-anglistów:
FASOLA – śmieszny, niezdarny, kreatywny, innowacyjny, z poczuciem humoru, ciepły, wyrozumiały, przyjacielski
SHERLOCK – inteligentny, praktyczny, dokładny, rozsądny, ciężko pracujący,  wymgający, pewny siebie, zmotywowany, ambitny
HAMLET – wrażliwy, emocjonalny, delikatny, skonfliktowany, zestresowany, romantyczny
FIDEL – wymagający, spięty, bezlitosny, bezwzględny, despotyczny, analityczny, praktyczny, inteligentny, pewny siebie

3) W parach / grupach: burza mózgów – jakie cechy osobowości mają te cztery postaci?

Jeśli zebraliście przymiotniki na tablicy, możemy zasugerować grupie by po prostu dopasowali cechy charakteru do postaci lub w większych / innych parach wymyślali przymiotniki. Oczywiście, będziemy potrzebni – na pewno pojawią się pytania, także proponuję zaopatrzyć delikwentów w słowniki lub pozwolić korzystać z telefonów.

Jeśli z jakichś powodów zabraknie kluczowych przymiotników przy każdej z postaci, możemy im zasugerować jakieś (np. z tabelki powyżej), by kolejny etap zajęć był udany.

4) Dyskusja: Który z czterech postaci byłby najlepszym nauczycielem?

To jest kluczowy moment zajęć.  Słuchacze mają do dyspozycji  wszystkie przymiotniki, cztery postaci i teraz w większych grupach powinni przedyskutować, która z postaci byłaby najlepszym dla nich nauczycielem (języka). By lekko im ułatwić dyskusję, możemy powiedzieć, że jest możliwa opcja 50/50 (np. 50% Fidel 50% Fasola)

To jest jeszcze ten moment, gdzie powinniśmy słuchać naszych  kursantów i ich upodobań. Niektórzy będą fanami Fidela (bo potrzebują bata nad głową), inni Sherlocka (bo jest analityczny i przywiązuje wagę do szczegółów) a jeszcze inni Fasoli (bo jest śmieszny kreatywny i przyjacielski).  Zazwyczaj Hamlet jest na samym końcu listy i zdecydowanie wygrywa mieszanka Sherlock – Castro lub Sherlock – Fasola.

5) Zbierz głosy słuchaczy na karteczkach i podlicz

Przelicz wszystkie anonimowe głosy i zapisz wyniki na tablicy. Opowiedz im o swojej metodzie nauczania i o tym którą Ty jesteś mieszanką postaci.  Jeśli grupa wybierze tylko Jasia Fasolę (tak się dzieje zazwyczaj w liceach), to wyjaśnij, że odrobina Fidela też jest potrzebna 🙂

6) Zadanie domowe 🙂

Tu mamy kilka wariantów 🙂

a) dla licealistów -> jaką Wy jesteście mieszanką postaci (np. Batman i Bart Simpson), jak byś siebie opisał/a?

b) wersja łatwiejsza ->  opisz siebie przymiotnikami  (na następnych zajęciach zastanowimy się wspólnie z grupą jaką mógłbyś / mogłabyś być postacią / mieszanką

Dlaczego przeprowadzać te zajęcia?

Założenie jest takie, by na pierwszych zajęciach poznać jakiego typu nauczyciela grupa oczekuje, a na drugich poznać samych kursantów.

Tak jak pisałam wcześniej nie polecałabym tych zajęć jako pierwszych, ale już jako drugie lub trzecie powinny ładnie dać się przeprowadzić i będą dobrym lodo-łamaczem 🙂 Poza tym, moga być dobrym wprowadzeniem do omawiania przymiotników związanych z charakterem.

A Wy? Jakie macie lodołamacze? Pochwalcie się!

hiking (4)

Jedna myśl na temat “Łamacz lodowy! W sam raz na zajęcia na początek roku!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *