Wykopane z Facebooka #1
Często korzystam z Facebooka. Zarówno jako prywatny użytkownik, jak i osoba publiczna ze swoją stroną o szkoleniach. Zresztą, jeśli czytacie tego bloga, zapewne ją znacie 🙂
Przeglądając swoją ścianę i multum grup, do których należę często widzę świetne materiały video. Pomysłów na ich wykorzystanie lub dyskusję – multum! Zapisuję je na później z zamiarem wykorzystania na zajęciach, a potem….. zapominam o nich. 🙂
Co zrobić, by o nich nie zapominać? Opisywać je na blogu! Plus dla mnie, bo jak już o tym napiszę, to na pewno nie zapomnę i będę mogła do tego wracać. I plus dla Was bo będziecie mieli pomysł na zajęcia, do których w ogóle nie musicie się przygotowywać 🙂
Zaczynajmy!
1. I’m not clumsy
Bardzo realistycznie nagrany filmik o tym jak to jest być niezdarnym w życiu. Sama jestem mega niezdarna, więc utożsamiam się z tym materiałem w prawie 100%!
Film nie ma żadnych dialogów – dzięki temu może być wykorzystany na zajęciach każdego języka!
Zajęcia konwersacyjne:
- Czy jesteś niezdarny? czy znasz kogoś, kto jest?
- Jakie znasz przykłady „niezdarstwa”? Napisz z partnerem jak najwięcej przykładów <- rywalizacja drużynowa
- Obejrzyjcie materiał video i sprawdźcie ile z tego co wymyśliliście jest w filmiku.
- Który z przykładów w materiale najczęściej Wam się przytrafia?
- Jak walczyć z „niezdarstwem”?
- Czy jest to dziedziczne czy nabyte?
- Jeśli uczysz angielskiego, kolejnym etapem zajęć może być TEN ARTYKUŁ: Clumsy People, rejoice! i TEN: What causes clumsiness. (poziom co najmniej B2).
Podziel grupę na pary. Każda osoba z pary czyta inny artykuł. - Osoby czytające dany artykuł tworzą grupę i omawiają wspólnie co przeczytali i w jaki sposób streszczą swój artykuł pozostałym członkom grupy.
- Studenci A łączą się ze studentami B i opowiadają sobie o swoich artykułach.
- Na samym końcu omawiacie ciekawe słownictwo i wyrażenia z każdego z artykułów.
Jeśli nie masz czasu na artykuły na zajęciach, zadaj je do domu przed obejrzeniem materiału video. Dzięki temu każdy przeczyta swój artykuł na spokojnie, przygotuje słownictwo i będzie przygotowany na opowiadanie na kolejnych zajęciach. Po omówieniu artykułów przeprowadź punkty 1-6 🙂
2. The easiest language?
Porozmawiajmy o ewolucji języka.
- Jak ewoluuje jezyk polski?
- Jaki będzie w przyszłości?
- Czy powinien istnieć na świecie język rozumiany i akceptowany przez wszystkich i przede wszystkim łatwy do nauczenia się bez zbędnych reguł?
- Dlaczego esperanto się ie przyjęło? Ile osób na świecie mówi językiem esperanto?
- Kursanci oglądają materiał video. Wyjaśnij pojęcie pidgin zanim zaczniecie.
- Czy chciałbyś uczyć się takiego „języka”?
- Czy mógłby taki język funcjonować w Twojej pracy?
- Dla bardzo kreatywnych: wymyśl swój język: Jak będzie czasownik „Być”. jak bedą w Twoich języku kolory, liczby? Jak się przedstawisz? ile będzie czasów? Jak będzie „ja, ty on …”?
- Jeśli uczysz licealistów, możesz z tego zrobić cały projekt i ułożyć prosty dialog z wykorzystaniem Twojego nowego języka
(Mam więcej gotowych materiałów na temat języka i komunikacji międzyludzkiej – jeśli jesteście zainteresowani, zapiszcie się do newslettera! (dostaniecie też moją grę around we go!) Będę wszystkim wysyłać gotowe materiały na zajęcia, które nie pojawią się na blogu 🙂
3. Co jest nie tak z tym obrazkiem?
Tym razem materiał obrazkowy, który znalazłam na grupie Nauczyciele angielskiego. Potraktowałabym to jako „Zapychacz” lub „rozgrzewkę” dla niższych poziomów. Po raz kolejny możemy użyć tego materiału do nauczania innych języków
Jeśli uczysz angielskiego proponuję:
- there is / are,
- odmiana czasownika być,
- opisywanie obrazka jako przygotowanie do matury lub egzaminu Cambridge.
- Praca w parach: co widzimy, co jest dziwne – znajdź różnicę. Nie mówmy kursantom, że jest 21 nie pasujacych elementów i zróbmy konkurs kto najwięcej znajdzie.
- na wyższych poziomach na pewno padnie odpowiedź: „kobieta sprząta, a facet nic nie robi”, może by to potraktować jako trampolinę do rozmowy o feminiźmie, równouprawnieniu i prawach kobiet?
- Potnij obrazek na 10 małych części – wyciąganie po jednym elemencie i spekulowanie (czasowniki modalne) co będzie na obrazku? powolutku układanie układanki, spekulowanie, a następnie szukanie błędów.
Jakie polecacie materiały z facebooka? Jeśli macie coś ciekawego, zostawcie linka w komentarzu! W kolejnym poście postaram się opisać Wasze linki i podać do nich moje pomysły na zajęcia #noprep!!!
Ol
9 października 2018 @ 07:04
Skoro pomysły są znalezione na facebooku to gdzie nazwiska ich autorów?
Kasia
9 października 2018 @ 07:09
Wszystko jest zlinkowane, wystarczy kliknąć w numerek. Tam jest oryginalne źródło. Można zobaczyć materiał tam gdzie go znalazłam.
Monika
24 sierpnia 2019 @ 11:19
Ad. pkt. 3 – szkoda, że obrazek nie wyświetla się dla osób spoza grupy nauczycieli angielskiego. Nie jestem nauczycielem angielskiego tylko niemieckiego i często szukam inspiracji na blogach i na FB niekoniecznie skierowanych tylko do nauczania tego języka.
Kasia
24 sierpnia 2019 @ 12:27
Napisz do mnie wiadomość prywatna na fejsie przez ev szkolenia i przekopiuje Ci to zdjęcie 🙂
bsuk
24 sierpnia 2019 @ 12:47
Fajne ćwiczenia, dziękuję wykorzystam ?
Kasia
24 sierpnia 2019 @ 12:49
Cieszę się, powodzenia 🙂