Jus’ Say It Mini #2: beard, bear, beer, bird

Vitay!
Pora na drugi odcinek Jus’ Say It Mini! Jeśli drogi czytelniku nie miałeś okazji zobaczyć poprzedniego wpisu to koniecznie wejdź na kategorię Jus’ Say It Mini w blogu na górze strony. Tam zobaczysz wszystkie wpisy i darmowe karty pracy z wymowy, które wyszły do tej pory. Będzie ich łącznie 20 😀

Karta pracy Jus’ Say it Mini to około 10 minut ćwiczeń, które możesz wdrożyć pod koniec swoich zajęć, jeśli oczywiście masz czas. Możesz handouta wydrukować i rozdać uczniom lub działać z nim online i dzielić ekran. W każdym wpisie przez najbliższe tygodnie, będę analizować każdy fragment karty i dzielić się z Wami pomysłami na jego wykorzystanie. Jak zobaczysz za chwilę, na kartach jest dużo obrazków, rebusów, skojarzeń. Wszystko to po to, by ułatwić naszym uczniom przyswojenie ciężkich dla nich wyrażeń.

Jus’ Say It Mini #2: bear, beer, beard, bird

W tym tygodniu koncentrujemy się na wyrażeniach, które baaaardzo często sprawiają naszym uczniom trudność. Rzadko kiedy broda jest wymawiana poprawnie, często niedźwiedź jest porównywany do piwa i w związku z tym, wychodzą różne kwiatki w trakcie opowiadania historii. Nigdy nie zapomnę, jak kursantka zaczęła opowiadać historię Złotowłosej i trzech Piw. Było sporo śmiechu 🙂

 • Pokaż uczniom zestaw obrazków (patrz wyżej) i poproś ich o przeczytanie ich bez zastanowienia się. Nie powinno być problemów z łóżkiem, uchem czy paleniem. Zapytaj, czy któreś ze słów sprawia im trudność. Zapisz dyskretnie, kto robi błąd przy którym wyrazie.
 • Pokaż uczniom kolejną część karty i poproś o rozwiązanie rebusów. Wiedzą z pierwszego obrazka, że chodzi o piwo, zatem mamy:
  beer = B + ear – dodanie literki b do ucha sprawi, że wymówią piwo 😉
 • Beard – beer + d – tutaj dodatkowo proszę uczniów by wyobrazili sobie drwala ( Picture a lumberjack), takiego umięśnionego, w kraciastej koszuli z bujną brodą. Jak już mają obraz tego pana w głowie, to dodajemy mu kufel piwa, która zaczyna łapczywie pić. (Now, picture this handsome, young, bearded gentleman with a big glass of beer! He’s really thirsty, so he’s drinking it fast!) Jednym słowem brodaty, muskularny pan pijący piwo -> BEARD
 • BEAR = BED (z odjętym “D”), zostaje “Be” + literka R
 • BIRD = słowo burn z uciętym “N”, zostaje “bur”, dodajemy “D”
 • Uczniowie powinni najpierw po cichu spróbować rozwiązać rebusy – najważniejsze jest, by powiedzieli, to co słyszą, co im wychodzi z rebusów (nawet jeśli według nich nie będzie to “brzmiało po angielsku”). Wiele osób może nie wiedzieć jak wymawiać brodę i będzie to dla nich dużym zaskoczeniem, że to piwo i literka “D”.
 • Jeśli uczniowie rozszyfrowywali rebusy samodzielnie, zrób to wspólnie i daj każdemu szansę powiedzenia tych czterech słów.
 • Pobawmy się w skojarzenia! Wiemy już, że mamy sobie wyobrazić brodatego drwala z szklanką piwa. Dlatego pierwszy obrazek powinien być prosty do opisania: a bearded man drinking beer
 • Co mamy na drugim obrazku? a bear in bed
 • A na trzecim: a burning bird
 • Uczniowie w grupach lub wspólnie “opisują” każdy obrazek
 • Uczniowie układają mini historyjkę z wykorzystaniem tych trzech obrazków. Na przykład: A bearded man drinking beer sees a bear in bed. He thinks it is strange. Then he sees a burning bird. Now he knows he is dreaming.
 • Powyższa mini historyjka to oczywiście jedynie moja sugestia – uczniowie mogą wymyślać inne! Najważniejsze, by każdy obrazek opisali, tak by weszło w krew, że niedźwiedź wymawiany jest jak “łóżko”, ptak jak “palenie”, a broda jak “piwo”.
 • Jeśli masz czas, możesz urozmaicić ćwiczenie i dodać do historyjki ucho – ear – inne wyrażenia tego typu: deer, dear. Możesz wprowadzić bear jako czasownik: I cannot bear it (jeśli grupa jest na odpowiednim poziomie).

Podoba Ci się ten materiał? Będzie mi niezmiernie miło, jak zostawisz po sobie ślad tutaj na blogu i polecisz te serię koleżance lub koledze – im też się na pewno przyda 🙂

Cykl Jus’ Say It Mini jest darmowym rozszerzeniem płatnego kursu Jus’ Say It, który śmiga od września 2020 roku online na mojej platformie dla nauczycieli. Jeśli interesuje Cię co przygotowałam, zobacz tutaj.