Jus’ Say It Mini #3: either, or, neither, nor

W dzisiejszym wpisie Jus’ Say It Mini pomożemy naszym uczniom przyswoić dobrą wymowę either…or, neither…nor. Jeśli jesteś tu po raz pierwszy, pamiętaj, że kart pracy jest więcej 🙂 Kliknij tutaj i sprawdź co jeszcze przygotowałam na mini zajęcia z wymowy na Twoje zajęcia z uczniami. Za tydzień we wtorek o 19:00 kolejny handout!

Karta pracy Jus’ Say it Mini to około 10 minut ćwiczeń, które możesz wdrożyć pod koniec swoich zajęć, jeśli oczywiście masz czas. Możesz handouta wydrukować i rozdać uczniom lub działać z nim online i dzielić ekran. W każdym wpisie przez najbliższe tygodnie, będę analizować każdy fragment karty i dzielić się z Wami pomysłami na jego wykorzystanie. Jak zobaczysz za chwilę, na kartach jest dużo obrazków, rebusów, skojarzeń. Wszystko to po to, by ułatwić naszym uczniom przyswojenie ciężkich dla nich wyrażeń.

Jus’ Say It Mini #3: either…or, neither…nor

Ten materiał najlepiej połączyć z dużą ilością podobnego słownictwa z jednego “działu”. Co mam na myśli? Na przykład naukę owoców, warzyw, obowiązków domowych, różnego rodzaju hobby, rodzajów sportu, nazw zwierząt, nazw potraw itp. Jeśli zatem, jesteś na etapie wprowadzania słownictwa, możesz je połączyć z poniższą kartą pracy. Dzięki temu utrwalisz nauczane słownictwo i pomożesz w dobrej wymowie. 🙂

 • Zapisz na tablicy / we wspólnym dokumencie online dwa słowa: eat i aye. Wyjaśnij znaczenie drugiego (tak, po piracku 😉 ). Przećwiczcie wymowę tych dwóch słów. Uczniowie mogą być zdziwieni domniemaną przypadkowością tych wyrażeń. Powiedz, że już za chwilę wszystko stanie się jasne i ma sens 😉
 • Pokaż uczniom kartę pracy i pierwsze ilustracje wag. Zakładam, że już znają to gramatyczne zagadnienie i nie musisz tłumaczyć, co jak się tworzy. Jeśli te konstrukcje są im obce – na pewno nie zdążysz zrobić wszystkiego w 10 minut 🙂
 • Kolejna część handouta nie powinna być zaskoczeniem, jeśli zrobiłaś powtórkę eat i aye. Najważniejsze teraz jest, by uczeń zrozumiał dlaczego użyto tych dwóch słów jako skojarzeń. Na tym etapie możesz powiedzieć klasie, że te dwa kluczowe dla tego handouta wyrażenia można wymawiać dwojako: przez długie “i”, jak w eat lub dyftong /aI/ jak w pirackim aye. Mamy zatem *eather versus *ayether i *neather versus *nayether. Zdecydowałam się na wprowadzenie symboli fonetycznych – różnych mamy uczniów. Sama mam takich, którzy powolutku chcą uczyć się alfabetu.
 • Poproś kilkoro uczniów o przeczytanie tych dwóch wyrażeń “po piracku” lub “na głodnego”.
 • Jeśli nie wprowadzałaś słownictwa, o którym wspomniałam na samym początku, zrób burzę mózgów i zapisz na tablicy / we wspólnym pliku online listę słów z jednego “działu”. Najlepiej, by tych wyrazów było około 15-20. Możesz zapytać o sposoby spędzania wolnego czasu, rodzaje filmów/seriali, ulubione książki – cokolwiek 🙂
 • Poproś uczniów, by z listy wybrali zagadnienia i zapisali je w ostatniej części karty pracy: po lewej stronie, to co lubią lub jest im obojętne, a po prawej to czego nie lubią.

Propozycje ćwiczeń ustnych poniżej (różne poziomy). Na pewno nie zrobisz wszystkiego w 10 minut 🙂

 • Uczniowie w parach zgadują, co kto napisał po prawej:
  (Jeśli grupy się dobrze znają może być sporo zabawy)

A: I think you like neither tea nor coffee.

B: Correct! You like neither beer nor wine!

A: Wrong! I love wine! But you’re right. I’m not a fan of beer.

 • Uczniowie w parach/ trójkach pytają o to, co by woleli:

A: We can either go skiing or skating which do you prefer?

B: Definitely skiing! C, what about you?

(a bit more advanced) C: Neither to be honest!

 • Uczniowie “grożą” sobie nawzajem i zgadują kontekst wypowiedzi:

A: Either you eat your veggies, or you won’t go outside!

B: A mother to a child? Either you tell her the truth about your affair, or I will!

A: Someone threatening a cheating spouse.

 • Uczniowie udają pesymistów, wymyślają temat rozmowy i “narzekają”:

A: Neither playing football nor going to the gym will make you thin!

B: Yes! And neither your boyfriend nor your mother can convince you to lose weight.

 • Uczniowie prowadzą rozmowę: jeden jest optymistą, ciągle proponuje coraz to nowsze rzeczy do zrobienia, a drugi bawi się w “mokrą kołdrę” 😉 i gasi entuzjazm optymisty:

A: How about we do something fun this evening? We can either go out or stay in…

B: Neither leaving the house or staying in will make it fun!

A: Well, it could be fun if we watched some stupid movies! Either a comedy or horror?

B: Nah! Neither make me laugh.

Oczywiście powyższe ćwiczenia nie będą dobre dla wszystkich poziomów! Ba! Część wymaga znajomości zaawansowanej gramatyki (Np. zaczynając od neither musimy pamiętać o późniejszej inwersji). Dlatego, jeśli planujesz wprowadzać zagadnienie gramatyczne (nie samą wymowę znanej już uczniom struktury) i/lub dodawać więcej przykładów użycia, przeznacz na ten materiał więcej czasu. Może nawet całe zajęcia?

Podoba Ci się ten materiał? Będzie mi niezmiernie miło, jak zostawisz po sobie ślad tutaj na blogu i polecisz te serię koleżance lub koledze – im też się na pewno przyda 🙂

Cykl Jus’ Say It Mini jest darmowym rozszerzeniem płatnego kursu Jus’ Say It, który śmiga od września 2020 roku online na mojej platformie dla nauczycieli. Jeśli interesuje Cię co przygotowałam, zobacz tutaj.