Jus’ Say It Mini #4: sociable, vegetable, comfortable, responsible, reliable, hospitable

W tym wpisie moje ulubione wyrażenia! 😀 Ukochane przez wszystkich uczniów “stoły”, czyli suffix -able. Osobiście bardzo lubię uczyć tej końcówki, bo zazwyczaj jest dużo śmiechu i przyprawiania sobie rogów 😉 Kliknij tutaj i sprawdź co jeszcze przygotowałam na mini zajęcia z wymowy na Twoje zajęcia z uczniami. Za tydzień we wtorek o 19:00 kolejny handout!

Karta pracy Jus’ Say it Mini to około 10 minut ćwiczeń, które możesz wdrożyć pod koniec swoich zajęć, jeśli oczywiście masz czas. Możesz handouta wydrukować i rozdać uczniom lub działać z nim online i dzielić ekran. W każdym wpisie przez najbliższe tygodnie, będę analizować każdy fragment karty i dzielić się z Wami pomysłami na jego wykorzystanie. Jak zobaczysz za chwilę, na kartach jest dużo obrazków, rebusów, skojarzeń. Wszystko to po to, by ułatwić naszym uczniom przyswojenie ciężkich dla nich wyrażeń.

Jus’ Say It Mini #4: sociable, vegetable, comfortable, responsiblereliable, hospitable

 • Pokaż uczniom pierwszą część handouta (powyżej) i poproś o przeczytanie słów. Zapisuj, który uczeń robi jakie błędy dyskretnie na kartce. Większość, jak nie wszyscy uczniowie wymówią responsible poprawnie, spodziewaj się również problemów z reliable – ilość sylab w tym wyrazie na początku jest dla naszych kursantów nie do przejścia 😀
 • Moja ulubiona część :D. Gdy uczę tych wyrazów zawsze mówię o “byczku”. Stąd obrazek. W byczku rozpisany jest fonetyczny zapis suffixa -able, -ible. Jeśli Twoi uczniowie nie znają jeszcze znaku fonetycznego “schwa”, możesz go teraz wprowadzić.
 • Wiadomo, że wymowa słowa bull jest ciut inna ( /bʊl/), niż ta powyżej. Wychodzę jednak z założenia, że tego typu skojarzenia są dużo bardziej wartościowe dla ucznia, niż kompletnie błędna wymowa “komofortejbul” czy “wedżetejbul”.
 • Wymów samą koncówkę /əbəl/ i powiedz, że to bardzo bliskie do wymowy “a bull”. Powtórzcie kilka razy z uczniami.
 • Ja wprowadzam dodatkowo gest dwoma rękami: przyprawiam sobie rogi, mówię o byczku i wymawiam te końcówkę poprawnie.
 • Następnie od byczka przechodzimy do pozostałych wyrażeń. Wspólnie z uczniami wymawiamy pełne słowa.
 • Jeśli Twoi uczniowie znają słowo responsible i nie podoba im się idea byczka (niestety, zdarzają się i tacy 🙁 ), to powiedz by zawsze kojarzyli te końcówkę -able z wymową -ible w responsible – będzie ona wymawiana dokładnie tak samo.
 • Przy słowie reliable dzielę słowo na ilość sylab: re-li-able, i mówię, że druga jest kłamstwem 😉 jednym słowem uczeń mówi o kłamstwe i byczku w jednym 🙂 .
 • Zanim przejdziesz do kolejnego ćwiczenia, możesz wrócić do początku karty i poprosić uczniów o ponowne wymówienie wszystkich słów – tym razem zapisanych normalnie, bez rysunku byka. W przypadku złej wymowy, zawsze zwracam się do ucznia gestem (przyprawiam rogi), i ten zazwyczaj sam próbuje się poprawić.
 • Przejdź do ostatniego ćwiczenia – obrazki odpowiadają słowom z początku. Jest 7 mini łamańców językowych. Możesz nominować ucznia do danego zestawu obrazków lub poprosić grupę, by w parach rozgryzła o co chodzi w danym zestawie ( nie wszystkie będą mieć sens).
 • Odpowiedzi: 1) a reliable, hospitable, and sociable host, 2) a social and responsible man (wprowadziłaś już materiał z odcinka 2?Beard? Beer? Bird? Jeśli tak, zasugeruj by odpowiedź była: …responsible bearded man) 3) a comfortable bed, 4) a hospitable climate, 5) a reliable vegetable, 6) a responsible bull, 7) a comfortable vegetable.
 • Jeśli wciąż masz czas – poproś uczniów o stworzenie swoich mini łamańców językowych lub zapisanie wyrazów z karty pracy w zdaniach.

Co dalej? Ja w momencie wprowadzenia poprawnej wymowy -able,
od kolejnych lekcji wszystko poprawiam w formie mojego gestu (przyprawianie rogów). Dzięki temu nie przerywam wypowiedzi ucznia werbalnie, ale zwracam uwagę na jego błędy. A on/ona może się poprawić samemu/ samej. Muszę się pochwalić, że “byczek” odniósł sukces w wielu grupach: uczniowie sobie nawzajem pokazują rogi, jeśli słyszą wyrażenia z błędami!! Aż się łezka w oku kręci 😀

Podoba Ci się ten materiał? Będzie mi niezmiernie miło, jak zostawisz po sobie ślad tutaj na blogu i polecisz te serię koleżance lub koledze – im też się na pewno przyda 🙂

Cykl Jus’ Say It Minijest darmowym rozszerzeniem płatnego kursu Jus’ Say It, który śmiga od września 2020 roku online na mojej platformie dla nauczycieli. Jeśli interesuje Cię co przygotowałam, zobacz tutaj.