Jus’ Say It Mini #5: analysis, development, certificate, purchase, guarantee, figures

W tym wpisie (i kolejnych trzech) skupimy się na wyrażeniach bardziej biznesowych. Sprawdź wpisy z poprzednich tygodni! Comfortable? Beard? Either? Salmon? Doubt? Te i inne słowa zostały uwiecznione na kartach pracy Jus’ Say It Mini! Za tydzień we wtorek o 19:00 kolejny handout!

Karta pracy Jus’ Say it Mini to około 10 minut ćwiczeń, które możesz wdrożyć pod koniec swoich zajęć, jeśli oczywiście masz czas. Możesz handouta wydrukować i rozdać uczniom lub działać z nim online i dzielić ekran. W każdym wpisie przez najbliższe tygodnie, będę analizować każdy fragment karty i dzielić się z Wami pomysłami na jego wykorzystanie. Jak zobaczysz za chwilę, na kartach jest dużo obrazków, rebusów, skojarzeń. Wszystko to po to, by ułatwić naszym uczniom przyswojenie ciężkich dla nich wyrażeń.

Cykl Jus’ Say It Minijest darmowym rozszerzeniem płatnego kursu Jus’ Say It, który śmiga od września 2020 roku online na mojej platformie dla nauczycieli. Zobacz tutaj co w nim przygotowałam.

Jus’ Say It Mini #5: analysis, development, figures, guarantee, certificate, purchase

 • Pokaż uczniom pierwszą część handouta (powyżej) i poproś o przeczytanie słów. Zapisuj, który uczeń robi jakie błędy dyskretnie na kartce. Większość, jak nie wszyscy uczniowie wymówią analysis niepoprawnie jako analajsyz, możesz spodziewać się również problemów z development wymówione jako dewelołpment. Guarantee zazwyczaj wymawiane jest przez “gła”, często figures zmienia g na dż.
 • Jeżeli skorzystałaś już z karty pracy z poprzedniego wpisu, gdzie opisywałam metodę byczka i uczenie przyrostka – able, to uczniowie powinni wiedzieć czym jest schwa. Jeśli w tej karty pracy zobaczą ten znak po raz pierwszy, koniecznie opowiedz o nim i wymów ten dźwięk kilka razy.
 • Zwróć uwagę uczniów na zakreślone samogłoski w załączonych słowach, powtórz dźwięk schwa kilka razy i wspólnie z uczniem / grupą, zaczynając od tyłu, przeczytajcie najtrudniejsze słowa.
 • Najlepiej czytać słowa w konkretny sposób: Sis -> ysis -> nalysis -> analysis – > analysis -> analysis. Powtórz pełne słowo trzy razy. I tak każde z najbardziej problematycznych słów powyżej.
 • Jeśli uczysz wysokie poziomy, poproś uczniów, by sami próbowali czytać po sylabie, pamiętając czym jest schwa. Warto im powtórzyć ten dźwięk, jeszcze kilka razy w razie potrzeby.
 • Ważnym elementem ćwiczenia jest również akcent wyrazowy (szara kropka). Wyraźnie zaznaczaj głosem i gestem słowo i poproś o powtórzenie.
 • Do guarantee możesz dodać inne wyrazy zaczynające się na “gu”: guide, guitar, guess, by przypomnieć uczniom o niemym “u”
 • Przy certificate możesz zaznaczyć, że mówimy o “papierku”, a nie o czynności.
 • Wróć do pierwszego zestawu obrazków. Poproś uczniów o ponowne wymówienie wszystkich słów . Jeśli będą problemy, wróć do “sieci schwa” i ponownie przeczytajcie wspólnie słowa po sylabie od tyłu.
 • W ostatniej części handouta jest miejsce na stworzenie zdań z kluczowymi słowami z początku. Uczniowie tworzą mini “łamańce językowe”, które później muszą przeczytać lub przesłać / przekazać koledze do przeczytania (np. na czacie jeśli zajęcia są online).
 • W trakcie moich zajęć powstały następujące zdania:

When you buy something with a certificate you may expect 100% guarantee.

I need to work on some analysis for my supplier. There are many figures that show our trends.

Based on market analysis we have 100% guarantee of winning this project.

Once you purchase this course you will receive a language certificate

Podoba Ci się ten materiał? Będzie mi niezmiernie miło, jak zostawisz po sobie ślad tutaj na blogu lub na Facebooku i polecisz te serię koleżance lub koledze – im też się na pewno przyda 🙂