Jus’ Say It Mini #6 – IT Words

Hello! Po krótkiej przerwie spowodowanej remontem mojego bloga, wracamy do serii Jus’ Say it Mini! Czy wiesz, że wreszcie mam swój sklep z materiałami? Cieszę się jak dziecko, że wreszcie podjęłam ten krok i się zajęłam profesjonalnym wyglądem bloga i dołączeniem sklepu. Oczywiście nie robiłam tego sama – nie dałabym rady. W razie Wu, polecam osobę, która została polecona mi. Jest świetny 🙂 Dam namiary 🙂 Sprawdź wpisy z poprzednich tygodni! Comfortable? Beard? Either? Salmon? Doubt? Analysis? Development? Figures? Te i inne słowa zostały uwiecznione na kartach pracy Jus’ Say It Mini!

Karta pracy Jus’ Say it Mini to około 10 minut ćwiczeń, które możesz wdrożyć pod koniec swoich zajęć, jeśli oczywiście masz czas. Możesz handouta wydrukować i rozdać uczniom lub działać z nim online i dzielić ekran. W każdym wpisie przez najbliższe tygodnie, będę analizować każdy fragment karty i dzielić się z Wami pomysłami na jego wykorzystanie. Jak zobaczysz za chwilę, na kartach jest dużo obrazków, rebusów, skojarzeń. Wszystko to po to, by ułatwić naszym uczniom przyswojenie ciężkich dla nich wyrażeń.

Cykl Jus’ Say It Minijest darmowym rozszerzeniem płatnego kursu Jus’ Say It, który śmiga od września 2020 roku online na mojej platformie dla nauczycieli. Zobacz tutajco w nim przygotowałam.

Jus’ Say It Mini #6: IT Words

  • Tym razem nie zaczynamy karty pracy jak zawsze. 🙂 Teraz do uczeń / kursant / pracownik firmy musi rozgryźć każde słowo z osobna. Mamy: WORD, PYTHON, ADOBE, EXCEL, JAVA czyli słowa baaaardzo często źle wymawiane. Co jest ważne? Poproś uczniów, by czytali każde słowo tak jak je widzą w rebusie, a nie jak myślą, że się wymawia dane słowo. Czyli “e-doł-bi”, a nie “adobe”.
  • Jeśli uczeń nie do końca potrafił rozwiązać zagadkę, możesz im pozwolić spojrzeć na część drugą karty pracy. Tam jak byk (nie byczek 😉 ) wyraźnie widać nazwy poszczególnych aplikacji, programów. Zapytaj uczniów czy wcześniej wymawiali, te słowa tak samo jak w rebusie. Możesz się spotkać z: pytonem, dżejwą, adobem, czy vordem lub łordem. Wszystko to musimy wyplenić. 🙂
  • No to działamy! Jeśli masz zajecia offline, poproś uczniów, by zgięli kartkę by widzieli tylko jedną część A lub B. Jeśli uczysz online, wytnij poszczególne grupy i wyślij konkretnym uczniom grupę A lub B.
  • Każdy z symboli odpowiada konkretnemu słowu. Wszystkie symbole pojawiły się w rebusach. Uczniowie kojarząc obrazek powinni przypomnieć sobie rebus – ergo: słowo.
  • Mamy zatem: A – Java – Python – Excel – Word – Adobe, Word – Python – Java – Excel – Adobe; B – Excel – Adobe – Word – Python – Java, Python, Excel, Java, Adobe, Word.
  • Uczeń A “dyktuje” słowa uczniowi B. Używa do tego obrazków (nie nazw informatycznych!), zadaniem ucznia B jest rozszyfrować ciąg obrazków, ale przypisując mu nazwy informatyczne:

A: Jar, Pie, T-shirt, Bird, Donut!

B: Ok… So it’ll be: Java – Python – Excel – Word – Adobe.

B: T-Shirt, Donut, Bird, Pie, Jar!

A: Excel – Adobe – Word – Python – Java

  • Jeśli masz czas, poproś uczniów o stworzenie własnych kodów ( typu: jar, jar, pie, bird!) i wzajemne rozszyfrowywanie i mówienie na głos nazw programów.
  • Uczniowie mogą się “przepytać” nawzajem – podając obrazek lub pierwszą literę. Grunt to jak najwięcej razy wymówić poprawnie nazwy programów:

A: Jar!

B: Java!

A: P…..

B: Python!

Podoba Ci się ten materiał? Będzie mi niezmiernie miło, jak zostawisz po sobie ślad tutaj na blogu lub na Facebooku i polecisz te serię koleżance lub koledze – im też się na pewno przyda 🙂