Wykopane z Facebooka #2 -> TXTstories
Pora na kolejny post z cyklu „Wykopane z Facebooka”, gdzie dzielę się z Wami ciekawymi linkami znalezionymi na Facebooku i przedstawiam jak możnaby je wykorzystać na zajęciach nie poświęcając przy tym dużo czasu na przygotowanie.
Jeśli nie mieliście okazji przeczytać pierwszego posta z tej serii, zapraszam pod ten link.
Gwiazdą tego posta będzie jedna stronka, jest na niej tyle wspaniałych materiałów, że nie sposób wspomnieć tylko o jednym filmiku/ źródle. Przedstawiam Wam:
TXTStories
Jezu malusieńki, kocham te stronę, a właściwie ich filmiki! Odkryłam je jakiś miesiąc temu i nonstop coś zapisuję na później do wykorzystania! Kocham, kocham, kocham! Dlaczego jestem tak entuzjastycznie nastawiona?
Dzięki niej możemy ćwiczyć umiejętności czytania dużo:
-
SZYBCIEJ
– tekst, pojawia się na ekranie bardzo dynamicznie. Cały materiał video opiera się na dialogu, gifach, emotikonkach lub obrazkach, więc podążanie za tekstem nie jest trudne pomimo tempa. A cały materiał video trwa nie dłużej niż 5 minut. -
NOWOCZEŚNIEJ
– nie jest to żmudny artykuł, a bardziej wciągająca rozmowa przeprowadzana w formie smsów. Oglądający często czuję się częścią filmiku lub rasowym podglądaczem. -
CIEKAWIEJ
– jest to według mnie coś nowego, coś czego nasi kursanci jeszcze nie doświadczyli. Niby nic, bo tylko dialogi smsowe pojawiające się na ekranie, ale mimo to oglądający chce to czytać, jest ciekawy dalszych wydarzeń i interrakcji pomiędzy „bohaterami”. -
BARDZIEJ „NATURALNIE”
– powiedzmy sobie szczerze – coraz więcej osób odchodzi od tradycyjnych źródeł czytania. Duża część naszych „lektur” to przewijanie palcem po ekranie lub właśnie śledzenie smsów i odpowiadanie na nie. -
W BARDZIEJ ZDYSCYPLINOWANY SPOSÓB
– wszyscy muszą być skupieni na materiale video. Wszyscy muszą czytać to co się pojawia na ekranie. Nikt nie czyta tych dialogów na głos, nie ma muzyki, dlatego wszelkie odwracanie wzroku wiążę się z traceniem wątku (dosłownie). Jeśli mamy problem z zaangażowaniem młodzieży w klasie – to jest rozwiązanie 🙂
No to teraz już wiecie dlaczego skąd te peany, teraz pora polecić Wam konkretne materiały i zasugerować jak je wykorzystać na zajęciach 🙂
Modern Slang (B2)
– dialog pomiędzy dzieckiem a matką, gdzie matka kompletnie nie jest w stanie zrozumieć slangu w jakim syn do niej pisze.
JAK WYKORZYSTAĆ NA ZAJĘCIACH:
Słownictwo: Przede wszystkim świetny materiał na temat używania slangu. Nasza młodzież w szkole będzie chciała takie zajęcia 🙂 Zarówno Nasi uczniowie/kursanci jak i my (najprawdopodobniej) nie będziemy znać wszystkich wyrażeń, skrótów.
Przybywam na pomoc! Rozpisałam wszystkie skróty, sprawdziłam w słowniku: urban dictionary i przygotowałam dla Was ściągę. Teraz wiecie już co znaczy każdy skrót. 🙂 Co dalej:
- Zapisz wszystkie wyrażenia na tablicy – pospekulujmy! Podziel wyrażenia na, te które znamy, wydaje nam się, że znamy i te których nigdy nie widzieliśmy na oczy. Kursanci rozmawiają między sobą na temat znanych im wyrażeń.
- Jeśli coś co wydaje im się, że znają jest dobrą odpowiedzią, powiedz im o tym.
- Teraz skoncentujcie się tylko na tych nieznanych wyrażeniach – podziel pozostałe wyrażenia na ilośc osób grupie (np 1/3 wyrażeń grupie A, 1/3 grupie B, 1/3 w grupie C), skieruj ich na stronę urban dictionary i poproś o sprawdzenie znaczeń (w niektórych przypadkach może to nie być pierwsze wyjaśnienie – uważajcie też na wulgaryzmy, albo ostrzeżcie uczniów – toż to słownik slangu!)
- Zbierz uczniów w grupy ABC- teraz będzie peer teaching – każdy opisze swoje wyrażenia i nawazajem będą się ich uczyć
- Puść materiał video – rozmowę syna z matką – najprawdopodobniej będziesz im puszczać materiał dwa razy, tak by na pewno wszystko było zrozumiane
- Podsumowanie – czy rozumiesz te rozmowę? Czy mógłbyś tak pisać z własnym rodzicem? Jak byś się czuł/a w roli syna/matki? Czy różnica pokoleń kiedykolwiek zostanie załatana?
Dinner plans (B1/B1+)
Dialog bez zaskakującego zakończenia, ale przedstawiający „typową” rozmowę smsową małżeństwa na temat planów kolacyjnych.
JAK WYKORZYSTAĆ NA ZAJĘCIACH:
- Konwersacje: o związkach damsko-męskich (każdy ma jakąś opinie 🙂 ) – czym różni się małżenśtwo z długim stażem od tego z krótkim stażem?
- Konwersacje: Wykorzystaj do tego materiału moje inne pomysły, np: Pomysł na zajęcia: Miłość po 30stce lub Życie po 30stce? – Pomysł na zajęcia
- Konwersacje – Spersonalizujmy: Czy w Waszych związkach / rodzinach są podobne problemy?
Peekaboo (>B1+)
Dialog z gatunku „jakie to creepy” – do kobiety odzywa się nieznajomy i zaczyna z nią flirtować.
JAK WYKORZYSTAĆ NA ZAJĘCIACH:
- Gramatyka going to: co się stanie później? Jaka będzie kontynuacja historii?
- Gramatyka past modals: skąd się wziął nieznajomy? gdzie się poznali?
- Konwersacje: Czy powinniśmy konwersować z nieznajomymi? Czy kobieta powinna się bać?
- Konwersacje – personalizacja: co byś zrobił/a na miejscu tej kobiety?
- Kultura: jakie znasz horrory oparte o takie historie?
The Premonition (B2)
rozmowa między dwoma kobietami (kochanki), pierwsza myśli, że druga nie żyje – druga odpisuje zdziwiona i dowiaduje się od pierwszej, że policja szuka jej zwłok, a jej mąż (mąż tej drugiej) podejrzany jest o jej morderstwo. Nie będę Wam pisać całej historii, byście i Wy mieli małą niespodziankę 🙂
JAK WYKORZYSTAĆ NA ZAJĘCIACH:
- Konwersacje: o przeczuciu, przewidywaniu przyszłości -> Może to być wstęp do zajęć konwersacyjnych na tematy paranormalne.
- Konwersacje: na temat snów oraz ich wartości – możesz wykorzystać moje gotowe zajecia konwersacyjne na ten temat : Gotowe zajęcia: The Significance of Dreams (>B1+)
- Konwersacje / słownictwo: o morderstwach, czym są spowodowane – > łatwiej później porozmawiać o rodzajach przestępstw, wprowadzić słownictwo.
- Słownictwo: Może to być uwieńczenie zajeć z katalogu maturalnego: państwo i społeczeństwo. Jak policja przeprowadzi dochodzenie? Jakie będą kolejne kroki w sądzie? – recycling słownictwa z katalogu maturalnego.
- Gramatyka: co się stanie później?
- Konwersacje: Rozmowa odbywa się pomiędzy dwoma kobietami, które są kochankami – jeśli nie boimy się poruszyć tematu homoseksualizmu, również możemy porozmawiać z kursantami na ten temat.
W momencie jak zaczniecie się wdrażać w stronę TXTstories odkryjecie dużo więcej materiałów na urozmaicenie Waszych zajęć. Ja zdaję sobie sprawę, że to dopiero wierzchołek góry lodowej. Jak odkryję więcej materiałów i będę mieć do nich pomysły, na pewno się z Wami podzielę 🙂
Miłych zajeć!
Zobacz inne posty w EduWeek 4 – zajęcia noprep!