Jak używać Jamboard na zajęciach on-line?

Czym jest Jamboard?

 Zacznijmy od tego, czym jest Jamboard – może go jeszcze nie używasz (a powinieneś drogi czytelniku).

Jamboard to DARMOWE (hurra!) narzędzie Googlowe, które „dostajesz” z automatu w momencie kiedy masz konto na gmail. Bo mają konto na Gmail masz też Google Dysk (15gb za darmo), a mając Google Dysk możesz tworzyć:

  1.  Google Sheets – czyli tabelki niczym w excelu
  2. Google Slides – czyli prezentacje niczym w powerpoincie
  3. Google Docs – czyli online dokument tekstowy niczym Word, do którego możesz dać dostęp swoim uczniów i wspólnie z nimi edytować dokumenty
  4. Google Jamboard – czyli coś jak online tablica, z której równocześnie może korzystać wiele osób na jednym lub wielu slidach 🙂

 

W tym poście chciałabym pokazać Ci jak możesz skutecznie używać  aplikacji Jamboard (pieszczotliwie: Jamb lub Dżamb) na swoich zajęciach online z wykorzystaniem moich materiałów,  swoich materiałów lub tak naprawdę jakichkolwiek materiałów.

WAŻNE – W momencie jak stworzysz swojego Jamba, pamiętaj by zmienić w nim ustawienia udostępniania! Dzięki temu dostęp będzie mieć do niego każdy, kto otrzyma link i nie będzie potrzeby logowania się by otworzyć stronę!!!


1. Delayed Error Correction

 
Na te zajęcia akurat przyszły dwie osoby, więc było dużo łatwiej przeprowadzić to ćwiczenie. Gdyby osób było więcej, to każdy slide w Jamboard miałby te samą listę zdań z błędami i dwa inne imiona.
 
1. Wojtek i Ania najpierw przeprowadzili ze sobą rozmowę o najgorszych wakacjach życia i używali do tego odpowiednich struktur gramatycznych (Emphatic Language, Inversion)
2. Słuchałam ich uważnie i zapisywałam błędy w Wordzie. 
3. Następnie przygotowałam Jamboarda – do slide’u wkleiłam ich błędy (lewy górny róg),  i przygotowałam dwa post-it notes  z ich imionami.
4. Poprosiłam ich o poprawę tych błędów w czasie rzeczywistym i kontrolowałam ich pracę. 
5. Następnie porównaliśmy odpowiedzi, dopisywałam dodatkowe komentarze (tell me where the post office is, every piece of clothing, maybe it started to break down itp).
 
Dzięki pracy na Dżambie, każdy poprawiał błędy indywidualnie, ja widziałam dokładnie co piszą i dużo łatwiej było je ze sobą porównywać. Zamiast prosić każdego ucznia o przeczytanie zdania z błędem i poprawienia go (co zajmuje więcej czasu), można to szybko i zgrabnie zrobić tutaj 🙂
 

 2. Analiza potrzeb (pierwsze zajęcia z kursantem indywidualnym lub małą grupą)