Around We Go! – autorska gra A1/A2/B1

Hello, Hello wszystkim!

Obiecałam Wam planszówkę. Small Talkowa gra okazała się być wielkim przedsięwzięciem, nie do zrobienia przeze mnie w Canvie. Co oznacza, że najprawdopodobniej zaowocuje to stworzeniem prawdziwej planszówki, takiej z krwi i kości. I can’t wait! Będzie jedno spełnione marzenie <3

Ale wróćmy na ziemię.  🙂 Around We Go byłam w stanie przerobić i mam nadzieję, że chociaż w małym stopniu zastąpi to co obiecałam 🙂  Zacznijmy!

O co chodzi? I z czym to się je?

Podstawowa wersja ma za zadanie pomóc uczniom / słuchaczom przećwiczyć przede wszystkim pytania o drogę oraz przyimki (obok, niedaleko, pomiędzy, naprzeciwko itp.) Poziom A1/A2, ale w łatwy sposób można dodać więcej wyrażeń i przeprowadzić na zajęciach B1 w ramach powtórki.

Od razu zaznaczę jedną ważną rzecz: na bardzo niskich poziomach jest to materiał przede wszystkim drillowy. Ciągłe powtarzanie podobnych fraz. Bardzo sprawdziło mi się z słuchaczami, którzy chcieli opanować podstawy oraz po prostu dogadać się na ulicy w anglojęzycznym kraju.  Rzucanie kostką i dobieranie kart sprawia, że drilling jest ciekawszy i “więcej się dzieje”.

Z czego składa się gra?

Plansza #1:                                                                                    Karty  przyimków:26

Ask someone a question about (6)

Karty miejsc:                                                                              Plansza #2       Ask someone a question about (9)

28

 

UWAGA: Karty miejsc oraz karty przyimków powinny zostać wycięte, złożone oraz zalaminowane (tak, by jedną stroną karty był obrazek – np. pudełko – a drugą stroną text – next to)

Polecam również zalaminować plansze! 🙂

AROUND WE GO – Wersja 1

POZIOM A1

POTRZEBUJESZ: Planszę #1, karty przyimków, karty miejsc, dwie kostki

Słuchacze grają w parach (najlepiej!) lub małych grupkach, lub  po prostu z Tobą 🙂

Na stole leży plansza #1 oraz odpowiednio przygotowane karty przyimków oraz miejsc (położone pudełkiem/ pinezką do góry)

Słuchacz A bierze kartę miejsca i pyta: Excuse me, where is _________ [miejsce]?

Słuchacz B rzuca dwoma kostkami, dobiera kartę przyimka i miejsca oraz odpowiada w zależności od oczek na kostce: _______________ [kostka] then ___________ [kostka], it’s ____________[przyimek]  ____________[miejsce]
Np:
Turn right then go straight, it’s next to the airport.

Słuchacz A dziękuje za informację i żegna się. Zamieniamy się rolami.

Proste i łatwe do zrozumienia, wyjaśnienia (nawet bez używania polskiego).

UWAGA: jeśli zostanie wyrzucona szóstka – słuchacz ma dowolność: może użyć któryś z określeń 1 do 5 lub inne wyrażenie, które zostało ćwiczone z Tobą w trakcie zajęć. 🙂

POZIOM A2 / B1

Na wyższych poziomach proponuję wprowadzić / przypomnieć inne wyrażenia dla urozmaicenia powtórki. Np:

Can you tell me where ______ is?
Do you know where _________ is?
Where can I find ____________?
I’m looking for _________, do you know where it is?
Is there a ________________ near here?
I’m not from here, where is ________?
Could you help me? I’m looking for ____________.

Tak samo, słuchacz B może dobrać więcej kart przyimków/ miejsc i dokładniej opisać miejsce. Np:

Go straight then turn left. It’s next to the petrol station, opposite the bank.

Można również przedłużyć dialog: np. wprowadzić elementy small talku na początku lub zadać dodatkowe pytania, poprosić o polecenie jakiegoś miejsca, itp.

AROUND WE GO – GAME TWO

POZIOM A2 – Map your city!

POTRZEBUJESZ: Planszę #2, kilka zestawów kart miejsc (zależy ile par gra)

Możesz zagrać w wersję drugą zaraz po skończeniu wersji pierwszej, na innych zajęciach, lub po prsotu z innym słuchaczem. 🙂

Praca w parach. Każdy słuchacz ma swoją planszę oraz swój zestaw kart miejsc.
Plansze są puste, słuchacze wspólnie ustalają położenie jednego  konkretnego miejsca (np. lewy dolny róg i np. vet clinic) . To jest nasz punkt wyjścia.  Słuchacze zasłaniają przed sobą swoje plansze. Sluchacz A kładzie na swoich sześciu polach po lewej sześć różnych miejsc (obrazkiem miejsca do góry). Następnie opisuje co jest gdzie słuchaczowi B np.

There is a post office next to the vet.  Opposite the post office we can see a park. Near the park there is a playground itd.

Słuchacz B słucha oraz dopasowuje miejsca do odpowiednich pól. Po ułożeniu sześciu pól (po lewej stronie planszy) A pokazuje B swoje ułożenie i porównują czy wszystko jest odpowiednio dopasowane.

Zostawiamy  miejsca na lewej stronie na planszy i przechodzimy do prawej strony. Teraz B określa gdzie co jest i opisuje A.

Pod koniec tej wymiany opisów powinniśmy mieć pieknie wypełnioną mapkę. Pora na część drugą ćwiczenia 🙂

POZIOM B1 – Scavenger Hunt

Plansza #2 powinna być teraz pięknie uzupełniona różnymi miejscami. Ba! Każda para słuchaczy powinna mieć przed sobą identyczny rozkład plansz.

Jeśli jeszcze nie wprowadzałaś/eś tych wyrażeń proponuję to zrobić teraz:

Go along Expressis Verbis Avenue.
At the junction / crossroads turn right/left into Crazy Street.
Walk past the shop, restaurant and post office.
On the corner of Grey Street turn left.
Your destination will be one the left.

Jak myślisz, co teraz będą robić nasi słuchacze? Opisywać drogę do “tajemniczego miejsca”. Wspólnie ustalają punkt wyjścia (np. miejsce przy dwóch drzewach na planszy). A wybiera jakieś “tajemnicze” miejsce na planszy  (nie mówi jakie) i zaczyna prowadzić B do tego miejsca. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, B dojdzie do wyznaczonego miejsca i słuchacze zamienią się rolami. Powtórzmy Scavenger Hunt kilkukrotnie w celu lepszego opanowania wyrażeń.

Jak widzisz – na planszach jest mało tekstu – jest to zabieg celowy. Założenie jest takie, by móc korzystać z wszystkich elementów gry na różnych zajęciach, z różnymi poziomami i różnym typem słuchacza. Karty miejsc i plansza #2 nie mają opisów więc moga być wykorzystane na zajęciach innego języka!

Także ten… wszystko przemyślane….  🙂 będzie sporo wycinania i laminowania ten pierwszy raz (szczególnie jak masz więcej słuchaczy – pamiętaj że w Scavenger Hunt każdy słuchacz musi mieć swój pełny zestaw kart miejsc)

____________________

Udostępniam Ci planszę #1, karty przyimków oraz jeden zestaw kart miejsc.

Planszę #2 oraz dodatkowy zestaw kart miejsc dostaniesz po zapisaniu się do newslettera (link poniżej)

Jeśli nie chcesz się zapisywać, no problem! 🙂 Plansza #1, przyimki i jeden zestaw kart miejsc powinno Ci w zupełności wystarczyć do przeprowadzenia fajnych zajęć 🙂 Natomiast jeśli stwierdzisz, że warto mieć wszystko, że jestem fajna i że szkoda przegapiać moje pomysły/ materiały / gry – zapraszam.

Newsletter to: emaile na temat nowych wpisów na blogu, informacje o szkoleniach w różnych częściach Polski (lub on-line jak się wreszcie uda 🙂 ), kody rabatowe, konkursy.

Jeśli już jesteś zapisany/a użyj innego maila, lub zrób to ponownie ze starym – konta się zscalują, a tylko w ten sposób otrzymasz dodatkową planszę 🙂

Kliknij poniżej:

PLANSZA #1  <—

ZESTAW KART: Przyimki <—

ZESTAW KART: miejsca <—

Materiał dla kursantów (6)

Zobacz gdzie będę ze swoimi szkoleniami–>> TUTAJ <<–

 

One thought on “Around We Go! – autorska gra A1/A2/B1

  1. Pingback: Wygrzebane: 9 super pomysłów na zajęcia świąteczne – Expressis Verbis – Szkolenia dla nauczycieli

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *